Aktualności

Obniżyć spalanie....udział w szkoleniu w Nienburgu, Dolna Saksonia

W dniach 4-5 lipca br. członkowie Polskiego Związku Pracodawców-Usługodawców Rolnych mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu poświęconym możliwościom redukcji zużycia oleju napędowego w rolnictwie. Spotkanie to odbyło się w niemieckiej miejscowości Nienburg w Dolnej Saksonii. Organizatorem seminarium był instytut Deula, który od wielu lat prowadzi testy i badania sprzętu rolniczego. Ich wyniki pokazują, jak duży potencjał kryje się w obniżaniu kosztów paliwa wykorzystywanego w rolnictwie.

Efektywność przedstawionych metod jest zależna od wielkości i indywidualnych uwarunkowań gospodarstwa rolnego, przedsiębiorstwa rolnego bądź firmy usługowej. Na przykład stosowanie transportu ciężarowego płodów rolnych w miejsce ciągników z przyczepami może przynieść oszczędności nawet do 40%! Takie wyniki można osiągnąć przy znacznych odległościach między gospodarstwem a polem, między poszczególnymi polami bądź między polem a punktem skupu.

Inne sposoby ograniczania spalania oleju napędowego również przynoszą spore oszczędności. Podstawowe z nich to przede wszystkim: stosowanie odpowiedniego ciśnienia powietrza w ogumieniu oraz odpowiedniego obciążenia użytecznego w przypadku traktorów, a także umiejętne obsługiwanie sprzętu rolniczego i wyzbycie się przyzwyczajeń eksploatacyjnych mających rację bytu jedynie w starszej daty ciągnikach i maszynach rolniczych.

Nie było to jednak tylko przedstawienie wyników wieloletnich badań instytutu. Uczestnicy mogli poziom oszczędności zweryfikować w polu z bliska podczas prezentacji agregatu ciągnik-maszyna w różnych konfiguracjach i ustawieniach.